SKARPETY W KOLORACH PANTONE
Używamy wzorników kolorów Panotone Color Bridge.
pantone s
 
SZABLONY SKARPET DO POBRANIA
Pobierz szablon skarpet w pliku pdf.
Stwórz swój niepowtarzalny wzór i prześlij go nam do produkcji.
pobierz
 

Newsletter

Zapisz się za DARMO, aby dostawać aktualne promocje i oferty.
Terms and Conditions

Jak zaprojektować skarpetki z własnym logo

Wstęp

W związku z pytaniami jak wykonać wzór na skarpetę przygotowałem zbiór lekcji pokazujących jak krok po kroku można przygotować dowolny wzór i wskazujących na co warto zwrócić uwagę projektując tak małą formę graficzną.

W najbliższych lekcjach zajmę się przygotowaniem skarpety z logo firmy zajmującej się dystrybucją artykułów BHP, która stawia na rozpoznawalność swojej marki. Logo firmy na skarpetach, które znajdują się w jej ofercie tej firmy to kolejny przejaw spójnej polityki marki i dbania o każdy detal przy jej kreowaniu.

Artykuł podzielony jest na trzy kroki:
Krok 1 - Wybór formatu i przygotowanie materiałów - w nim jesteśmy
Krok 2 - Logo w cholewce skarpety - jak zacząć projektować skarpetę pod zamówienie
Krok 3 - Wykonanie wzoru na stopę i wykonanie skarpetki próbnej
 

Krok 1 - Wybór formatu i przygotowanie materiałów - w nim jesteśmy

Co będzie potrzebne do przygotowania wzoru produkcyjnego na skarpety:
  1.  Przede wszystkim logo np. takie jak poniżej:
  2. Program do grafiki bitmapowej, np. standardowy PAINT znany z Winowsa. Można go znaleźć wchodząc w menu START>Wszystkie programy>Akcesoria>Paint
  3. ok 30-40min na przerysowanie wzoru.
Jak zacząć?

Zanim zaczniemy cokolwiek rysować dobrze jest sprawdzić czy nasz wzór jest realny do wykonania na skarpecie. Możemy wsysać logo do producenta skarpet na zamówienie  w celu przygotowania wizualizacji i oceny wykonalności lub sprawdzić logo pod względem kliku zasad.
Jeśli wybierzemy opcję pierwszą otrzymamy mail zwrotny od producenta skarpet z propozycjami graficznymi jak może wyglądać nasza skarpeta. mamy wtedy pewność jak bardzo będzie uproszczone nasze logo. Wizualizacja taka wygląda np tak:
 Jeśli wolisz zabawę i posiadasz choć trochę zdolności plastycznych warto skorzystać z kilku zasad i wykonać projekt samemu.
Zasady przygotowania wzorów na skarpety z logo.
  1. Należy uprościć logo. Im mniej drobnych elementów tym lepiej. Starajmy się operować plamami kolorystycznymi, a cienkie linie jedno pixelowe niech maja intensywny kolor
  2. Stosujmy nie więcej niż trzy kolory wzoru w jednej płaszczyźnie i nie więcej niż 6 kolorów na całej skarpecie. 
  3. Pamiętajmy że im większy wzór tym bardziej będzie on wychodził na przód i tył skarpety. Zwykle projektuje się wzory na boki skarpety, czasami tylko do koła.
  4. Pamiętajmy że pieta i palce muszą być w tym samym kolorze. Sam kolor może być jednak dowolny.
  5. napisy mogą być tak małe jak małe uda się napisać w programie graficznym.
Przygotowanie projektu wzoru na skarpetę.
  • Otwórzmy program Paint. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś/-aś z tego programu zachęcam do zapoznania się z jego funkcjami. Nie jest ich dożo, a ich umiejętna obsługa znacznie przyśpiesza pracę.
  • Warto włączyć podgląd   linii siatki w opcjach widoku i wybrać narzędzie do rysowania ołówek.
  • Proponuję zrobić maksymalne powiększenie obrazu aby lepiej widzieć rysowany obszar. Powinniśmy widzieć coś takiego:
  • Standardowy rozmiar skarpety na szerokość to 140,156 lub 176 pixeli czyli kratek  na ekranie. Każda kratka odpowiada jednemu oczku w dzianinie. Czyli jeśli chcemy aby na skarpecie pojawił się kwadrat o wymiarach ok 10mm x 10mm musimy narysować kwadrat 10x10 kratek.
  • Na każdą stronę skarpety. Czyli to co jest po lewej i prawej stronie nogi mieści się odpowiednio 70 i  88 kratek. Najlepiej projektować wzór logo aby nie przekraczać tej ilości.
  • Poćwiczmy rysowanie prostych wzorów napisów i zmianę kolorów a w następnej lekcji wyjaśnię jak narysować logo i jak je umiejscowić na rysunku aby znajdowało się dokładnie na środku boku skarpety.

Krok 2 - Logo w cholewce skarpety - jak zacząć projektować skarpetę pod zamówienie

 

Krok 2 - wzór w cholewce skarpety

W poprzednim kroku dowiedzieliśmy się jak przygotować wizualizację dla skarpet na zamówienie, oraz w jakim programie możemy wykonać wzór. Wzór można równie dobrze zlecić firmie produkującej skarpety. Nie mniej jednak dla wymagających przedstawiamy instrukcję jak to zrobić krok po kroku.

Przede wszystkim JAKOŚĆ:

Najważniejsze dla nas jest aby wzór na górze skarpety był jak najbardziej podobny do tego który znajduje się w logo. 
Dlatego też należy zaplanować wzór tak aby się zmieścił po obu stronach skarpety - gdyż taki był projekt i zamysł, a za razem aby nie uprościć wzoru za bardzo.
 
Przede wszystkim musimy wiedzieć na jaką maszynę projektowany jest wzór. My wiemy że będzie on produkowany na maszynie 140 igłowej dlatego też szerokość naszego wzoru może być maksymalnie 140 pixele. Z czego 70 to lewa strona skarpety a kolejne 70 to prawa. 
Jedno oczko w skarpecie to jeden piksel we wzorze.
 
Nasz wzór musi być mniejszy niż 70px tak żeby wyglądał estetycznie na skarpecie i  żeby nie pojawiał się na jej froncie. Postaramy się żeby było to w okolicach 60px.
Można założyć że 1px=1mm. Nie jest to do końca prawdą, ale dla uzmysłowienia skali możemy tak przyjąć. 


Let's get started:

Zaczynamy od stworzenia pliku o wymiarach 140px (szerokość) na 200px (wysokość).
Następnie dzielimy plik na cztery równe części po 35px i rysujemy literki które są najszerszą częścią wzoru. Musimy pamiętać że ich szerokość musi mieścić się w okolicach naszych wytycznych (60px).
 
 
 
  
Czasem wskazane jest poprawienie elementów -  w tym przypadku, logo oryginalne było szersze niż na projektowanym wzorze. Należało dokonać korekty tak żeby na skarpecie wyglądało jak najbardziej podobnie. Za razem okazało się że mieścimy się w granicach 60px szerokości dlatego można było zaszaleć. Wzór ma w tym momencie 63px szerokości.
 
Po wykonaniu napisu, przyszedł czas na kask. Kask jest dwukolorowy dlatego też nie będzie problemu z wykonaniem tego wzoru na skarpecie. Zaczynamy od obrysu.
 
 
 
  
Obrys już jest. Teraz wypełnienie i detale. Przenosimy logotyp na lewą połówkę naszego obszaru roboczego (70px) i środkujemy.
 

Kolejnym krokiem jest pwielenie logo na obie strony skarpety.

 

Dla skarpet z ściągaczem sportowym wymagane jest obrysowanie całego wzoru 2px konturem, co zapobiegnie wysuwaniu się nitek.
 

A tak wygląda nasz finalny wzór teraz pozostaje wgrać go na maszynę i sprawdzić jak wygląda na skarpecie. 

W kolejnym kroku zrobimy wzór na stopę i nadpięcie skarpety.
 

Krok 3 - wykonanie wzoru na stopę i wykonanie skarpetki próbnej

 

Wykonanie wzoru na stopę skarpetki

Podobnie jak w przypadku wzoru na cholewkę skarpetki, wykonuje się wzór na stopę. Aby jednak uzyskać rózwny podział na spodnią część i wierzchnią (w naszym przypadku spód jest czarny, wierzch biały) należy podzielić ilość oczek/px w skarpetce na cztery cześci.
Niebieskie pionowe linie pokazują podział na cztery części

 

Pierwsza lewa i pierwsza prawa cześć to spód skarpetki. Środkowe dwie to wierzch.

Pozostaje teraz wykonać wzór przy palcach aby żółta linia łączyła się w czubkach skarpet.
W tym celu rysujemy połączoną linię i dodajemy kawałek wzoru w kolorze palcy.


Mając już w pełni przygotowany wzór można oddać go do produkcji.

Wykonanie skarpetki próbnej 

Wybór producenta

Jeśli sami projektujemy wzór na skarpetkę to najprawdopodobniej mamy już wybranego producenta skarpet. Znamy jego wytyczne i możliwości technologiczne.  U różnych producentów możliwości kolorystyczne są podobne gdyż grono dostawców przędz jest ograniczone. W centrumskarpet.pl kolory można dobrać na podstawie Pantonu, a nie małym atutem jest dobry kontakt i duże doświadczenie w obsłudze trudnych i nietypowych zleceń na skarpetki ze wzorem.

Wysyłka wzoru i skarpetka próbna

Gdy już wyślemy do producenta skarpet nasz wzór, zostanie on sprawdzony i zostaną naniesione ewentualne poprawki. Zwykle nic się nie zmienia, a oto nam w sumie chodziło skoro chcieliśmy sami go zaprojektować. Zostają dobrane kolory i wzór jest przygotowywany do wgrania na maszynę dziewiarską.
Wzór na maszynie obłożonej odpowiednimi kolorami przędz jest odrabiany jako skarpetka. Jeśli nie występują problemy z jego wykonaniem jedna sztuka skarpet jest wysyłana do nas, a jedną wzorcową producent zostawia dla siebie, aby móc wrócić do wzoru przy zamówieniu i wykonać identyczną skarpetkę. Cały proces przygotowania do produkcji jest płatny i kosztuje ok 120zł.

Czy można przyśpieszyć proces podglądu naszego wzoru na skarpetce?

Tak, można. Znów wrócę do technologicznej przewagi centrumskarpet.pl. Za niewielką opłatą rzędu 15zł wykonują oni wizualizację 3D skarpetki z naszym logo, czy wzorem. Jest to bardzo fajna sprawa bo w przeciągu jednego dnia możemy zobaczyć efekt naszej pracy nie ponosząc kosztu przygotowania do produkcji.
Efekt może być następujący:
 
^ do góry